Znieczulenie u dentysty

Ból i strach związany z wizytą u stomatologa zna każdy z nas. To jeden z powodów odwlekania tych jakże niezbędnych zabiegów. W efekcie stan uzębienia systematycznie się pogarsza. to prowadzi do kolejnych problemów i wpływa na stan zdrowia całego organizmu.

Tu więc dobra wiadomość dla wszystkich Pacjentów, którzy boją się bólu u dentysty. Wizyta u stomatologa nie musi wiązać się z bólem, gdyż dostępne są różnego rodzaju znieczulenia. Odpowiednio dobrane znoszą uczucie bólu i pozwalają na komfortowe wyleczenie zębów. Znieczulenie u dentysty to żaden problem. Za to rozwiązuje wiele problemów z podjęciem decyzji o leczeniu zębów.

 

Znieczulenia u dentysty

Znieczulenia u dentysty to już nie tylko igła wbita w dziąsło i drętwiejące pół twarzy. Z reguły większość pamięta właśnie taki rodzaj znieczulenia. Sam w sobie był mało przyjemny. Dziś mamy wiele różnych rodzajów znieczuleń. Dobieramy je indywidualnie do pacjenta i rodzaju zabiegu. 

Opowiemy więc tu więcej o nowoczesnych metodach znieczulenia u dentysty. 

  • Jakie wybrać znieczulenie u dentysty?

  • Jakie są rodzaje znieczulenia u stomatologa?

  • Czy każdy może skorzystać ze znieczulenia u dentysty?

  • Czy znieczulenie u dentysty boli?

  • Ile kosztuje znieczulenie do zabiegów stomatologicznych?

Tym właśnie zajmiemy się w poniższym poradniku. Znieczulenie u dentysty i wszystko, co trzeba o nim wiedzieć. 

Leczenie zębów bez bólu

Każdy chciałby mieć zdrowe i ładne zęby. To nie ulega wątpliwości. Jednak natura niestety w tym temacie nam nie pomaga. Nasze zęby mają tendencję do psucia się. Ulegają uszkodzeniom mechanicznym. To wszystko zmusza nas do wizyt u dentysty.

Jedni nie mają z tym większego problemu, inni wręcz przeciwnie. Często wizja fotela stomatologicznego, wierteł, strzykawek i innych dentystycznych atrybutów przyprawia w najlepszym przypadku o ból głowy.

Bywa, że strach przed wizytą u dentysty jest naprawdę duży. Osiąga czasem taki poziom, że zaniechane jest konieczne leczenie. To z kolei prowadzi do sporych komplikacji. Dlatego też leczenie zębów bez bólu jest tak ważne.

Zresztą nie tylko dla pacjenta leczenie zębów bez bólu jest korzystne. Zniesienie bólu podczas leczenia stomatologicznego pozwala na lepszą współpracę na linii Pacjent- stomatolog. Ma to niebagatelny wpływ na komfort pracy.

W naszym gabinecie dentysty w Żywcu znieczulenie do zabiegów to standardowa czynność. Pozwalająca ona oferować  komfortowe i bezbolesne leczenie zębów.

Znieczulenie w gabinecie stomatologicznym 

Znieczulenie w gabinecie stomatologicznym kiedyś nie było tak ogólnie dostępne, poza tym samo w sobie też wiązało się czasem z bólem. Znieczulenie brało się do poważniejszych zabiegów. Takich jak usuwanie zębów czy leczenie kanałowe. Bywało i tak, że zestresowany Pacjent prosił o znieczulenie, a dentysta odmawiał, gdyż uważał, że przecież nie będzie boleć tak bardzo. 

Obecnie znieczulenie nie musi boleć i nawet drobne zabiegi stomatologiczne możliwe są z jego użyciem. Właściwie znieczulenie w gabinecie stomatologicznym to standard.

Tak więc wizyta u dentysty już nie musi się wiązać ze stresem i dyskomfortem. 

Znieczulenie u stomatologa

Czym jest znieczulenie? To nic innego jak odpowiednio podany środek blokujący przekaz odczucia bólu pomiędzy komórkami nerwowymi w zębach a mózgiem.

Działanie znieczulenia jest czasowe i w pełni odwracalne. Znieczulenie u stomatologa jest powszechnym zabiegiem, do którego w znacznej większości przypadków nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Od reguły zdarzają się oczywiście wyjątki, dlatego warto porozmawiać ze swoim dentystą o rodzajach znieczuleń i odpowiednim ich dobraniu do planowanego zabiegu. 

Rodzaje znieczulenia u dentysty

Znieczulenie u dentysty podawane jest w celu zniesienia uczucia bólu. Najczęściej podaje się je w miejscu planowanego zabiegu. Jakie mamy rodzaje znieczulenia u dentysty.

  • Znieczulenie miejscowe.

  • W uzasadnionych przypadkach, stosuje się również znieczulenie ogólne.

  • W leczeniu stomatologicznym dzieci często stosuje się też znieczulenie gazem rozweselającym.

Nasz gabinet oferuje wszystkie te rodzaje znieczulenia do zabiegów stomatologicznych. Jeśli potrzebujesz informacji o leczeniu zębów bez bólu w Żywcu, to zapraszamy do kontaktu

Znieczulenie miejscowe u stomatologa

Jak sama nazwa wskazuje, znieczulenie miejscowe u stomatologa działa w danym miejscu. Zostaje zaaplikowany dokładnie tam, gdzie planowana jest ingerencja stomatologiczna. Jakie są rodzaje znieczulenia miejscowego u stomatologa? 

  • Znieczulenie powierzchniowe.

  • Znieczulenie nasiękowe.

  • Znieczulenie przewodowe.

  • Znieczulenie śródwięzadłowe.

  • Znieczulenie komputerowe.

Rodzaj znieczulenia miejscowego wybierany jest indywidualnie do danego zabiegu stomatologicznego. Zależy od jego rozległości, czasu oraz przewidywanych dolegliwości bólowych. Próg bólu u każdego jest inny. Dlatego też każdorazowo rodzaj znieczulenia dobierany jest po rozmowie lekarza stomatologa z Pacjentem.

Znieczulenie powierzchniowe.  

Znieczulenie powierzchniowe jest najlżejszym i najmniej inwazyjnym ze stosowanych znieczuleń. Środkiem znieczulającym jest tutaj żel, krem lub spray nanoszony bezpośrednio na dziąsła. Zawarta w nim lignokaina działa delikatnie przeciwbólowo, a efekty są dość krótkotrwałe. Znieczulenie powierzchniowe sprawdza się w małoinwazyjnych zabiegach takich jak np. zabiegi higienizacji. Stosuje się je również jako znieczulenie miejsca wkłucia przed podaniem właściwego znieczulenia. 

Znieczulenie nasiękowe. 

Znieczulenie nasiękowe to najczęściej stosowany rodzaj anestezji w stomatologii. Środek znieczulający zostaje podany za pomocą igły i strzykawki bezpośrednio w okolice korzenia leczonego lub usuwanego zęba. Dzięki temu zablokowane zostaje przewodnictwo nerwowe przekazujące informacje o bólu. Pacjent odczuwa drętwienie okolicy podania leku, policzka, czasem języka. Odczucia te zanikają po upływie kilku godzin.

Znieczulenie nasiękowe nie daje rezultatu w leczeniu zębów trzonowych i przedtrzonowych. 

Znieczulenie śródwięzadłowe. 

Znieczulenie śródwięzadłowe to odmiana znieczulenia nasiękowego. Różnica polega na miejscu, w które aplikowany jest środek znieczulający. W znieczuleniu śródwięzadłowym analgetyk podawany jest bezpośrednio w szparę ozębnej. Dzięki temu już niewielka dawka leku może dokładnie znieczulić miejsce zabiegu stomatologicznego. 

Znieczulenie przewodowe. 

Znieczulenie przewodowe to znieczulenie obejmujące większy obszar. Środek znieczulający wstrzyknięty zostaje bezpośrednio w nerw zębodołowy. Charakterystyczne uczucie drętwienia wargi czy języka może utrzymywać się do kilkunastu godzin. 

Znieczulenie komputerowe. 

Znieczulenie komputerowe u dentysty niweluje strach przed strzykawką i zastrzykiem. W tej nowoczesnej metodzie znieczulania do zabiegów stomatologicznych mały aplikator zastępuje igłę i strzykawkę.

Dodatkowym atutem znieczulenia komputerowego jest podawanie środków znieczulających w małych i kontrolowanych dawkach. Dzięki temu zniesione jest nieprzyjemne poczucie rozpierania. Mniejsze jest także wrażenie odrętwienia tkanek.

Czym znieczula stomatolog

Jak już wspominaliśmy, substancje używane w znieczuleniu u stomatologa mają działania miejscowe. Dobierane są one w sposób i w ilości odpowiedniej dla każdego indywidualnego przypadku. Do najczęściej używanych substancji znieczulających w stomatologii należą:

  • Lignokaina.

  • Mepiwakaina.

  • Bupiwakaina.

  • Artikaina.

Te trudne nazwy środków znieczulających łączy jedna cecha. Każda z nich odpowiednio dobrana i zastosowana znosi uczucie bólu.

Istotne w znieczuleniu u dentysty jest też jednoczesne użycie środków obkurczających naczynia krwionośne. Należą do nich np. 

  • Adrenalina.

  • Noradrenalina.

  • Epinefryna.

To właśnie dzięki tym składnikom znieczulenia miejsce zabiegu stomatologicznego zdecydowanie mniej krwawi. Przy okazji wydłuża się czas działania środka anestetycznego.

Przeciwwskazania do znieczulenia miejscowego u dentysty

Stomatologia stale pędzi do przodu. Również w kwestii znieczulenia w gabinecie dentysty. Środki używane do znieczulenia są coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Dają także coraz mniej nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Teoretycznie do znieczulenia miejscowego u dentysty nie trzeba w żaden szczególny sposób się przygotowywać i nie nie ma właściwie przeciwwskazań do jego użycia. Jedynym i bezwzględnym przeciwwskazaniem do znieczulenia miejscowego u dentysty jest uczulenie na substancje znieczulające. 

Mimo wszystko przed użyciem znieczulenia warto poinformować lekarza stomatologa o swoich ewentualnych schorzeniach. Schorzenia same w sobie nie są przeciwwskazaniem do znieczulenia u dentysty. Czasem jednak mogą one mieć wpływ na wybór odpowiedniego środka. Do chorób przewlekłych, o których trzeba poinformować dentystę przed znieczuleniem są:

  • Przebyty zawał serca lub udar.

  • Nadciśnienie tętnicze.

  • Zaawansowana cukrzyca.

  • Choroby tarczycy.

  • Astma oskrzelowa.

Ciąża a znieczulenie u dentysty

W ciąży leczyć zęby też można. Ba, nawet jest to konieczne. Co ze znieczuleniem u dentysty dla kobiet w ciąży?

Leczenie zębów z reguły łączy się z bólem i stresem, a to niewskazane dla przyszłej mamy. Dlatego warto i powinno się korzystać ze znieczulenia u stomatologa,  będąc w ciąży. Lekarz stomatolog ma do dyspozycji całą gamę środków znieczulających. Są one odpowiednie i bezpiecznych dla kobiet w ciąży i to w każdym jej trymestrze.

Z reguły u kobiet ciężarnych stosuje się tzw. znieczulenie czyste, czyli takie, które nie zawiera środków obkurczających naczynia krwionośne. 

Gaz rozweselający na złagodzenie bólu u dentysty

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu to alternatywa znieczulenia miejscowego stosowana głównie w leczeniu dziecięcych zębów. Co oczywiście nie oznacza, że gazu rozweselającego nie używamy też w znieczulaniu osób dorosłych. Ten typ znieczulenia jest bezpieczny i bardzo komfortowy dla Pacjenta. Podtlenek azotu zaburza przewodnictwo nerwowe w neuronach, dzięki czemu znosi poczucie bólu i strachu. 

Jak działa gaz rozweselający 

Sedacja wziewna gazem rozweselającym jest znieczuleniem bardzo bezpiecznym. Mimo wszystko zachowujemy przy niej maksimum uważności i dokładności. Wszystko po to, by w żaden sposób nie zagrozić bezpieczeństwu naszych Pacjentów.

Podtlenek azotu podaje się w mieszaninie połączonej z czystym tlenem. Chcemy dzięki temu jak najmniej wpływać na funkcje oddechowe i krążeniowe zachowując przy tym jego właściwości rozluźniające.

Ten typ znieczulenia u dentysty znosi uczucie strachu. Może jednak powodować lekką senność lub halucynacje oraz niepamięć wsteczną. Akurat to ostatnie w przypadku dzieci jest całkiem przydatne. Dzięki użyciu gazu rozweselającego nie pamiętają one samego zabiegu u dentysty.

 

Przeciwwskazania do sedacji wziewnej

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu nie niesie za sobą wiele zagrożeń i jest w zasadzie zupełnie bezpieczna. Istnieje jednak kilka przypadków, gdy ten typ znieczulenia nie powinien być stosowany. Sedacji podtlenkiem azotu nie stosuje się w przypadku:

  • Osób przeziębionych.

  • Osób z przerośniętymi migdałkami.

  • Zapalenia gardła lub ucha.

  • Infekcji płucnych lub oskrzelowych.

  • Ciąży-zwłaszcza pierwszego trymestru.

  • Osób niewspółpracujących, chorych psychicznie.

  • Stwardnienia rozsianego.

  • Chorób miastenicznych.

W naszym gabinecie gaz rozweselający stosuje się często i z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. Jeśli Twoje dziecko boi się dentysty, to zapraszamy do "Stomatologia Pod Górą". W komfortowych warunkach dbamy tu o zdrowe zęby.

Narkoza u dentysty

Ostatnim ze stosowanych w stomatologii znieczuleń jest narkoza. Znieczulenie ogólne u dentysty to czasem ostateczność, bez której nie ma szans na powodzenie zabiegu. Bywa też świadomie wybieraną formą znieczulenia do zabiegów stomatologicznych.

Narkoza u dentysty to głęboki sen, kontrolowany przez lekarza anestezjologa. Pozwala na przeprowadzenie długich, bolesnych i trudnych zabiegów stomatologicznych podczas jednej wizyty.

Znieczulenie ogólne u stomatologa

Przygotowania do narkozy

Znieczulenie ogólne zawsze przeprowadzane jest przez lekarza anestezjologa. Poprzedzone jest też bardzo dokładnym wywiadem medycznym. Wymagane jest odpowiednie przygotowanie do znieczulenia ogólnego, obejmujące głównie określoną ilość godzin, gdy Pacjent musi być na czczo. Więcej o zabiegach stomatologicznych w narkozie można przeczytać w naszych poradnikach. 

Dla kogo leczenie zębów pod narkozą

Leczenie zębów pod narkozą sprawdza się w wielu przypadkach. Zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym polecane są m.in.:

  • Dzieciom, gdy trzeba wyleczyć więcej zębów jednocześnie.

  • Osobom niepełnosprawnym.

  • Osobom z nasiloną dentofobią.

  • Osobom z różnych przyczyn niebędących w stanie współpracować z dentystą podczas zabiegu.

  • Osobom, które decydują się na leczenie wielu ubytków naraz lub usunięcie wielu zębów.

Przeciwwskazania do narkozy w gabinecie stomatologicznym

Zgodę na znieczulenie ogólne każdorazowo musi wydać lekarz kwalifikujący do zabiegu. To ona warunkuje, czy zabieg się odbędzie. W drodze wywiadu medycznego lekarz ustali, czy istnieją przeciwwskazania do tego typu znieczulenia. Po większą ilość wiadomości na temat przeciwwskazań do narkozy u dentysty zapraszamy tutaj. 

Ceny znieczulenia u dentysty

Znieczulenie u dentysty jest obecnie czymś oczywistym. W zależności od jego rodzaju, różne też są jego ceny. Każdy stomatolog czy gabinet ma swoje ustalone ceny za znieczulenia do zabiegów. Mogą się one od siebie różnić w poszczególnych miastach. Najdroższym znieczuleniem będzie znieczulenie ogólne, ale wymaga też ono pracy dodatkowych wyspecjalizowanych osób oraz specjalnych środków.

Dentysta Żywiec

Ceny znieczulenia w gabinecie stomatologa w Żywcu 

Nasz gabinet stara się stale wychodzić naszym Pacjentom naprzeciw i ulepszać swoje usługi. Oferujemy więc :

  • Całą gamę znieczuleń miejscowych.

  • Znieczulenie komputerowe.

  • Stosujemy znieczulenie gazem rozweselającym.

  • W ofercie jest także znieczulenie ogólne do zabiegów stomatologicznych.

Podstawowe znieczulenia miejscowe, znieczulenie komputerowe są dla naszych Pacjentów bezpłatne. Sedacja wziewna to koszt ok. 130 zł razem z indywidualnie dobraną maseczką. Cena narkozy u dentysty to 990 zł. Cena ta obejmuje opiekę specjalisty anestezjologa oraz koszt użytych do zabiegu niezbędnych gazów. 

Znieczulenia u stomatologa

Znieczulenia u stomatologa są powszechnie stosowane. Żadna to ujma leczyć zęby bez bólu i nie trzeba robić z siebie bohatera.

Środki znieczulające są coraz bezpieczniejsze, dają coraz mniej skutków ubocznych. Tak więc zabiegi stomatologiczne nie muszą kojarzyć się już ze stresem i cierpieniem.

Dzięki nowoczesnym znieczuleniom u dentysty nasze zęby mają szansę przez długi czas być w dobrym stanie. Wizyta u stomatologa nie napawa strachem.